• Yazar

  • 68

  • Mart 15, 2020

  • 0

  • 2

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Yapılması Gerekenler


Bağışıklık siteminizin güçlü olması çoğu hastalığa göğüs germesidir bu yüzden uzmanlar corona virüsü yüzünden bağışıklığınızı güçlü tutmanızı öneriyor. Corona virüsle savaşmak için güçlü bağışıklık sistemi önemli rol oynuyor.

Hastalıklarla mücadelede etmek için bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlü olursa enfeksiyonlara yakalanma riskiniz o kadar düşük olmaktadır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için, beslenme, spor, stres yönetimi gibi temel konulara dikkat edilmesi önemlidir.

Spor yapmak vücudun direncini arttırır buda bağışıklığınızı iyi yönden etkiler. Düzenli beslenme yani vücudunuzun günlük protein, karbonhidrat ve yağ oranını karşılayacak yiyecekler yemek sağlığınız için güzel ve bağışıklık yönünden etkili olacaktır. Stres en önemlisi her hastalığın nedeni olan bağışıklık düşmesinde de rol alan Stres her hastalığın oluşmasında ve bağışıklığı düşmesinde de önemli rol alıyor.

 

 

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için neler yapabilirsiniz?

Sağlıklı yaşam stratejilerini belirleyin. İlk ve öncelikli amacınız sağlıklı bir yaşam tarzı seçmektir. Bağışıklık sisteminiz dahil vücudunuzun her parçası, çevresel etkilerden korunarak daha iyi çalışır ve bunları desteklemek için aşağıdaki sağlıklı yaşam stratejileri ile desteklenir. Bunlarda şöyledir;

Sigara içmeyin. Yüksek proteinli meyve ve sebzeler tüketin. Düzenli egzersiz yapın. Sağlıklı kilo verin. Alkol kullanıyorsanız azaltın ya da bırakın. Yeterli uyku uyuyun. Ellerinizi sık sık yıkamak ve etleri iyice pişirmek gibi enfeksiyonları önleyici tedbirleri alın. Stresi en aza indirmeye çalışın.

  • Bağışıklık güçlendirmek için en önemlisi besinlerden alınan C vitamini. Bu vitamini yani yarım limonu su dolu bir bardağa sıkıp 1 günlük C vitamin oranını karşılarsınız ve bu bağışıklığınızı arttırır.

 

  • Çay içmek bağışıklığı arttırır ve ne çayı olursa olsun, Beyaz, yeşil veya siyah farketmez, her biri hastalıklarla mücadele eden polifenoller ve flavonoidlere sahiptir. Bu antioksidanlar hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok ederler. Bağışıklık zaten Genel olarak, bağışıklık sisteminiz sizi hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı savunur.

 

  • Greyfurt, portakal, mandalina C Vitaminin yönünden zengin meyvelerdir. Grip ve diğer benzer sorunlara karşı savaşmak için C vitamini yüksek bir meyvelerdir. Aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemi için vücudun ihtiyaç duyduğu diğer besinlere de sahiptir.

Yazar

Yazar: Yazar

59 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.