Cilt Kanseri ve Belirtileri


   Cilt kanseri cilt hücrelerinin normal olmayıp anormal büyümesi ile olan cilt kanseri çok sayıda güneşe maruz kalan ciltte meydana gelir ama kanserin bu asıl nedeni olduğu için güneşe maruz kalmayan ciltte görülme oranı vardır. Bazı çok olan (tuz) özelliklerini taşıyan karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanoma olmak üzere üç temel türü bulunmaktadır.

 

UV- kızıl ötesi ışınlara maruz kalamayıp veya korunarak cilt kanseri riskinizi aza düşüre bilersiniz. Cildinizin şüpheli değişiklikler açısından incelenmesi kanserin erken evrelerde yakalanmasına yardımcı olabilir. Kanserin erken evrede tespit edilmesi size en yüksek başarılı tedavi şansını verir.

Cilt üzerindeki iyileşmeyen yaralara cilt kanseri deniliyor. Cilt, vücudun yüzeyini kaplayan ve görünen bir organ olduğundan, hastalığın görüldüğü anda kolay tedavi edildiği takdirde ölüm riski düşük olan tümörlerdir. Cildin her bölgesinde görülme ihtimali olsa da kulaklar, yüz, eller, ensede ve kollar en çok görülmesi genellikle güneşe maruz kalmayla alakalıdır. Bu yüzden, çocuklukta başlayan güneş ışını hasarları 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Doğal olarak ileriki yaşlarda cilt kanserine yakalanmamak için çocukluktan itibaren önlem alınmalıdır.

 

 Cilt kanserinin belirtileri

      Cilt kanserinin belirtileri melanom molign ciltte var olan bir ben üzerinde veya normal deri hücresinde meydana gelebilir. Ortaya çıkan bir leke veya ben de (lezyon) simetrik şekilde olmaması gibi görülen birkaç işaret akla melanom şüphesini getirebilir. Bunlar;

  • Doku sınırlarının düzensiz, girintili çıkıntılı ve pürüzlü olması,
  • Lezyonda birden fazla renk veya renk tonunun bulunması,
  • Lezyonun simetrik şekilli olmaması
  • Lezyon çapının 5 mm’den daha büyük olması,

Melanom özelliği gösteren lezyonlar genellikle siyah ya da koyu kahverengi bir leke veya kabartı şeklinde ortaya çıkar ve zamanla büyüme gösterir. İlerleyen dönemlerde melanomun koyu rengi açılır ya da lezyonda pembe veya mavi renkler görülebilir. Nadir olarak renksiz lezyonlar da gelişebilir. Dolayısıyla ciltte meydana gelen bir lezyon fark edildiğinde renk ve şekil açısından takip edilmeli, ten renginde veya pembe tonlarında görülen kabartılar da dikkate alınmalıdır. Hastalığın erken tanı ve doğru tedavi yöntemleri ile tamamen kontrol altına alınabildiği ve kesin kurtuluş imkânının bulunduğu unutulmamalıdır.

 


Yazar

Yazar: Yazar

59 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.