• Yazar

  • 93

  • Mart 14, 2020

  • 0

  • 2

Corona (Korona) Virüs Covid-19 Nedir?


Corana virüs (Korona) şu an tüm ülkeyi tehdit altına almış bir hastalık. Bu virüs corona nasıl geçer? coronadan Nasıl korunuruz? corona Belirtileri neler? Bu tür sorularınıza cevap vereceğiz.

Korana yani şu anki yeni verilen adıyla Covid-19 ülkemizi tehdit altına almış bir hasatlık ama sadece bizim ülkemizi değil birçok sınır komşu ülkelerimizi de tehdit altına almış bir virüs.  Bu hastalık Korona virüsü olarak aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Bu hastalık hayvanlardan yani yarasadan geçtiği düşünülüyor. %96 yarasadan geçtiği düşünülüyor.

Bu virüsün bağışıklığı yüksek olan insanların atlatma ihtimali yüksektir ve çocuklara da bulaşma ihtimali düşük çünkü çocukların bağışıklığı yetişkin bir insana göre daha fazladır bu yüzden çocukların atlatma ihtimali yüksektir 22 yaş üstü yetişkinlere göre atlatma ihtimali çocuklara göre düşüktür diyorlar.

 

     Covid-19 (Korona) Nasıl Geçer?

 

Bu virüs şu an tedavisi bulunmuş değil ama bizim almamız gereken önlemler var. Bu virüs insanlara solunum yoluyla geçtiği düşünülüyor ama hijyende çok önemli uzmanların dediğine göre bu virüslerin yazın geçmesi düşünülüyor. Bunun şu an bir aşı bulunduğu söyleniliyor ama bunun denenmesi ve onaylanması gerekiyor bu yüzden bunun 1 yıl içinde olacağını söylüyorlar.  Bu yüzden önlemler almanızı öneririm.

 

Covid-19 (Korona) Nasıl Korunuruz?

 

   Ellerinizi yıkayın-sabun veya el temizlik jelleri virüsü öldürebilir. El dezenfektanı ve kolonya bunları kullanabilirsiniz. Mümkünse kimseyle selamlaşmayın ellinizle tokalaşmayın 1 metre uzaktan selam vermek sizin için daha iyi olacaktır. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kolunuza doğru hapşırın veya öksürün ve sonrasında virüsün yayılmasına engel olmak için ellerinizi yıkayın Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının-elleriniz virüsün değdiği bir yere dokunursa virüs vücudunuza bulaşabilir Öksüren, hapşıran veya ateşi yüksek kişilerden uzak durun 1 metre uzak durmak havaya bulaşabilecek virüsten korunmanızı sağlar

 

Covid-19 (Korona) Belirtileri Neler?

 

Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş başlıyor sonra öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor. Virüse yakalanıp daha hafif bir şekilde atlatan olup olmadığı konusunda detaylı bir bilgi henüz yok. Korona virüs orta derece soğuk algınlığından, ölüme varacak semptomlara yol açabiliyor. Özellikle nefes darlığı nefes alma da zorlanan insanlar da ölüm riski yüksektir.

 


Yazar

Yazar: Yazar

59 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.