• Yazar

 • 40

 • Mayıs 26, 2020

 • 0

 • 1

El Bakımı Nasıl Yapılır?


El bakımınızı sadece soğuk havalarda değil fazla güneşe ve fazla sıcaklığa maruz kalırsanız ellerinizde kuruma ortaya çıkacaktır. Ellerde oluşan çatlaklar ve kuruması ciddi boyutlara ulaşabilir. Kadınların ve erkeklerin evde kullandıkları daha çok kadınların kullandıkları temizlik malzemeleri ve aşırı suda bekleyen eller, birçok temizlik malzemeleri yani kimyasal içeren temizlik malzemeleri ellerinizin kurumasına ve çatlamasına neden olur.

 

El bakımı yaparken en önemlisi el yıkamaktır. El yıkarken mevsim değişikliği önemli değildir bu yüzden her mevsimde su sıcak ya da soğuk olmamalı ılık su ile ellerinizi yıkayınız. Çok sıcak su veya çok soğuk su cilde zarar verir. Kesinlikle normal bulaşık sabunu kullanmayın çünkü bu sabunlar cildi aşırı derecede sert duruma getirir ve cildin her zamankinden çok daha kolay bir şekilde kurumasına neden olur.

 

El Bakımı için zeytinyağı maskesi (Malzemeleri)

 • Zeytinyağı
 • Toz şeker

 

El Bakımı için zeytinyağı maskesi (Hazırlanışı)

Zeytinyağını bir tatlı kaşığı toz şeker ile avucunuza dökün. Ellerinizi 1 dakika kadar yıkar gibi hafifçe ovun ve masaj yapın. 15 dakika masaj yapın ondan sonra 2 dakika bekletin ve sonra ılık su ile yıkayınız.

 

El Bakımı için gül suyu maskesi (Malzemeleri)

 • Gül suyu
 • Limon suyu
 • Gliserin

 

El Bakımı için gül suyu maskesi (Hazırlanışı)

1 çay kaşığı limon suyu, gliserin ve 5 damla gül suyunu bir kapta karıştırın. Ellerinize 10 dakika bu karışımla masaj uygulayın daha sonra 5 dakika elinizde bekletin ve ılık su ile yıkayınız.

El bakımı için nelere dikkat edilmeli?

 

 1. Temizlik malzemeleri: her evde olan temizlik ürünleri başta gelmektedir. Kullandığınız temizlik ürünleri bildiğiniz gibi birçok kimyasal madde barındırıyor bu yüzden elinizde aşınma ve kuruma olacaktır. Nasıl önlem alırım niye soracak olursanız koruyucu eldiven işe yarayacaktır.

 

 1. Ellerinizi güneşten koruyun: Ellerinizi güneş ışınından korumanız önemlidir. Çünkü Güneş ışınları zamanla ellerin üzerinde leke ve çil oluşumuna yol açar ve ellerinizin daha yaşlı görünmesine sebep olur.bu yüzden krem kullanmanızı öneririz ama doktor tavsiyeli olmasına dikkat ediniz.

 

 1. El yıkamak: bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek ve el hijyeni için en önemlisi el yıkamaktır. Yıkadıktan sonra ellere günde en az 3 defa nemlendirici krem kullanmak kurumayı önler kullanacağınız nemlendirici kremi doktor tavsiyeli olmasına dikkat etmelisiniz.

Yazar

Yazar: Yazar

59 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.