• Yazar

  • 102

  • Nisan 14, 2020

  • 0

  • 3

Erkeklerde Saç Dökülmesi


Erkeklerde saç dökülmesi birçok gencin maalesef korkulu rüyasıdır. Büyüklerimiz her zaman saçlarınla oynama dökülür çok uğraşma seyrelir diye birçok etkisi olmayan neden sundular. Kesinlikle saçla uğraşmak yada oynamak saçlarının dökülmesine neden bir durum değildir. Saçların dökülmesinin nedeni sigara, düzensiz uyku, düzensiz beslenme, saçlarını düzenli olarak yıkamama, saç derisini ihmal etme gibi nedenler saç dökülmesini etkiler.

Saça şekil verirken wax, jöle, saç spreyi gibi bu tür saç şekillendirmeye yardımcı etkenler saç dökülmesin de bir etkisi yoktur ama o gün saçınıza sıktığınız sprey gibi etkenleri geçmesi için duş şarttır kesinlikle yarına bırakmayınız.

Erkek tipi saç dökülmesi, başın tepe kısmında ve şakak bölgesindeki saçların ilk önce cılızlaşmasına daha sonra dökülmesine verilen isimdir. Zamanla bu dökülme, şakaklara doğru geriler. Kişinin sadece başının ön kısmının ortasında saç alır, tepe kısmı günden güne açılır.

Düzenli beslenme

Düzenli beslenme saç için önemlidir. Çünkü ağır fastfood yiyecekler ve yağlı yiyecekler kesinlikle saç dökülmesine yardımcı olur. Protein zengini besinler ve sağlıklı yağlar (Omega 3) daha sağlıklı ve gür saçlar çıkmasına yardımcı olur. Bol bol su tüketmek saçlarını nemlendirecek ve daha canlı görünmelerine neden olacaktır.

Sigara içmek

Sigara kullanımı ve saç dökülmesinin daha da kötüye gitmemesi için sigara içiyorsanız ve saçınız dökülüyorsa tam zamanıdır. Eğer sigarayı bırakmak için bir nedene ihtiyacın varsa, bu listede üst sıralara saç dökülmesini de eklemelisin. Sigaranın yanı sıra alkol kullanımı da saç dökülmesinde önemli rol oynar. Sigara ve alkolü aza indirdiğinde saçlarının daha parlak ve güçlü çıktığını göreceksin.

 

Saçları düzenli yıkamak ve temiz tutmak

Belki de en önemli nedenlerden biri olan saçları temiz tutmak saçlarınızda kepek olmamasını ve saç dökülmemesine yardımcı olur. Düzenli yıkamakta çok önemlidir. Özellikle saç şekillendirici kullandıktan sonra saçlarını temizlemelisin. Saç derisinde biriken kir ve yağlar gözeneklere dolduğu için saç dökülmesine yol açabilir.


Yazar

Yazar: Yazar

59 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.