• Yazar

  • 82

  • Nisan 9, 2020

  • 0

  • 2

Maske Takmak Covid-19 (korona) korur mu?


Covid-19 halk deyişliyle korona nerdeyse tüm ülkeleri tehdit altın almış bir hastalık ve bu hastalık Türkiye’de görüldü ve görülmeye devam ediyor, daha fazla artmaması için sağlık bakanlılarımızın aldığı önlemler vardır. Bu önlemler arasında alınan önlemlerden biride maske ve herkesin merak ettiği maske korur mu sorusuna cevap vereceğiz.

Korona insan hayatını tehlikeye atan bir virüstür ve şimdi alınan birkaç önlemlere bakalım. Herkesin sağlığı için evde kalmamızı bakanlarımız dile getirdi ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı getirildi, 65 yaş üstü en çok etkilendiği için onlara da sokağa çıkma yasağı getirildi. Bugün açıklayacağımız maskesiz sokağa çıkamıyoruz maske virüsten korur mu? Bunu sizlere bir başlık halinde dile getirelim.

Maske Takmak Covid-19 (korona) korur mu?

Maske takmak korona virüsten korna virüsten tek koruyan maske N95 maskeleridir çünkü Maske adını, havadaki küçük parçacıkların en az yüzde 95’ini filtrelemesinden alıyor. Bu maskeler ameliyat maskelerinden daha kalın ve kullanımı çok da kolay olmayan bir maske. N95 maskelerinin etkili olması için takıldıktan sonra kontrol edilmesi ve maske ile yüz arasında en küçük bir boşluk bile kalmadığından emin olunması gerekiyor.

Maskeyi bu şekilde takmanın nefes almakta zorluk çekildiği, insanın nefes alıp vermek için bile çaba sarf etmek zorunda olduğunu, maskenin içinin nemlendiğini ve genel olarak klostrofobik bir his yarattığını belirtiyor. Bu tür maskeler, virüs taşıdığı düşünülen hastalarla ilgilenen doktorlar tarafından kullanılıyor. Eğer öksürüp hapşırıyorsanız maske takmanız daha iyi olacaktır. Maske takmak istiyorsanız nasıl takılacağını da bilmeniz gerekir

 Maske nasıl takılır?

Maske de demir olan kısım burun tarafına denk gelecek şekilde, maskenin sağ ve sol yanlarından hava almayacak şekilde takılması uygun olacaktır. Maske tercihi yaparken sizi koruyabilecek maskeleri tercih edin. (N95, FFP1) maskelerden terci ediniz.

 


Yazar

Yazar: Yazar

59 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.