Peeling Nedir?


  Peeling, ölümüş hücrelerin cilt yüzeyinden atılması ile yapılan bir cilt bakım temizleme işlemidir. Peeling farklı yöntemlerle yapılabilir ve buna göre çeşitli isimlerle anılır. Kimyasal peeling, cilde kimyasal bir solüsyon uygulanarak yapılır. Bu yöntem cildi soymanın yanı sıra derinlemesine temizlenmesini de sağlar.

Fiziksel peeling, fırça, ovalamak gibi aşındırıcı bir cisim ya da fiziksel bir kuvvet uygulayarak ölü cilt hücrelerinin manuel olarak uzaklaştırılmasıdır. Doğal peeling, tamamen doğal maddelerle hazırlanan maskeler yardımıyla yapılır. Lazer peeling ise cildi ölü hücrelerden arındırmak için lazer ışınlarının kullanıldığı cilt soyma yöntemidir ama zarar da verme ihtimali vardır cilde. Çünkü cildiniz radyasyona maruz kalıyor.

Başarılı bir peeling, cildi kaplayan ölü cilt hücrelerinin neden olduğu bariyeri ortadan kaldırır ve alt katmanlardaki yeni cilt hücreleri için yer açar. Böylece nemlendirici ürünlerin cilde derinlemesine nüfuz etmelerinin yolunu açarak onları daha etkili hale getirir. Kısacası düzenli bir peeling rutini, cildin taze ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Peeling Nedir

Peeling, ölü cilt hücrelerini cildin dış yağlı ya da kir bölümünden uzaklaştırılması işlemidir. Doğru şekilde yapılmazsa cildinize çok sayıda zarar verebilir. Peeling uygulamasının cilde zarar vermemesi, kızarıklık veya sivilce oluşumuna yol açmaması için güvenli bir şekilde yapılması önemlidir. Doğru yöntemle yapıldığında cildi sonuna kadar temizler, cilt sorunlarını azaltır ve cildin yenilenmesini sağlar. Her peeling türü her cilt tipi için uygun olmayabileceği için kullanılacak yöntemi seçmeden önce kişinin cilt tipinize göre peeling uygulamanız daha iyi olacaktır.

 


Yazar

Yazar: Yazar

55 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.