• Yazar

  • 123

  • Haziran 26, 2019

  • 0

  • 3

Protein İçeren Yiyecekler


Protein içeren yiyecekler, vücudumuzdaki birçok maddenin en temel yapı taşıdır. Ürettiğimiz enerjinin ortalama çeyreği kadardır. Gıda kaynaklı proteinlerden gelmektedir. Protein her yaşta vücudumuz için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Besinlerdeki protein miktarlarına gelince çok farklı değerler söz konusudur.

Hayvansal (et ve süt) proteinlerden örnek vermek gerekirse, vücudumuz için gerekli tüm amino grup asitleri içerirler. Ancak kırmızı et her ne kadar proteince zengin olsa da kötü kolesterole (LDL kolesterol) neden olmaktadır yağ bakımından da zengin bir besindir. Bu yüzden kırmızı et tüketimi konusunda dikkati elden bırakmamalısınız. Kırmızı et tüketimi kişi başı haftada 500 gram pişmiş et yenmelidir yani vücudunuz için proteinli yiyecekler çok önemlidir.  Peki, bu yiyecekler nelerdir? Bu bilgilendirici metnimizde size bilgi vereceğiz.

Protein içeren yiyecekler aslında günlük hayatta en önemli yiyeceklerden biridir çünkü düzenli beslenme aslında proteinden gelmektedir bu yüzden proteinli yiyecekler yeminizi öneririz. Protein sayesinde vücudumuzdaki organlar gayet temiz ve düzenli olarak çalışır. Herkes kırmızı ette protein olduğunu bilir ama aslında protein içeren yiyeceklerin sayısı bundan çok daha fazladır.

Vücudun ve yaşamın yapı taşı olan protein, sağlık için de son derece önemli rol oynar. Ama sorun şu ki günümüzde protein eksikliği çok sık görülüyor. Bu yüzden protein içeren besinleri ve düzenli beslenmeyi iyi bilmeli ve yeterince tüketmelisiniz. Bu yazıda protein içeren yiyecekler hakkında öğrenmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Unutmamalısınız ki sağlığınız için dengeli ve yeterli protein tüketimi şart.

Kas gelişimi ve hücre onarımı, büyüme gibi birçok konu da vücudunuza destek olan 6 besin grubu vardır. Bunlar: yağlar, vitaminler, karbonhidrat, mineraller, su ve protein grubudur. Protein grubunu başlıca anlatacağımız bu yazımız da, öncelikle herkesin duyduğu fakat tam olarak nasıl protein yiyecekleri yiyebilirim anlama geldiğini bilmediği açıklayarak başlayalım. Protein; kasların oluşumunu, hücre oluşumuna ve büyümeyi sağlayan temel yapı taşıdır. Hücrelerin yenilenmesinde ve onarılmasında da oldukça etkilidir.

 

  • Az Yağlı, Protein İçeren Gıdalar

Az Yağlı Dana Eti: 100 gramda 36 gram protein.

Balık (Ton, Somon vb.):  100 gramda 26 gram protein.

Tavukgöğsü veya hindi eti: 100 gramda 30 gram protein.

Süzme Peynir:  100 gramda 32 gram protein.

Barbunya:  100 gramda 17 gram protein.

Yumurta: 100 gramda 13 gram protein.

Yoğurt (Süt, Soya Sütü):  100 gramda 6 gram protein.

Kuruyemiş (Fındık, Fıstık, Badem, Kabak Çekirdeği): 100 gramda 33 gram protein.

 

  • Protein Bakımından Zengin Diğer Gıdalar

Mezgit (16,4 g)

Tam Yağlı Süt (3,3 g)

Kuşkonmaz (2,9 g)

Muz (1,2 g)

Kepek Ekmeği (11 g)

Brokoli (4,2 g)

Havuç (0,6 g)

Hamsi (14,5 g)

Kuzu Eti (19,9 g)

Yulaf (11 g)

Makarna (12,5 g)

Fıstık Ezmesi (24,9 g)

Bezelye (5,9 g)

Esmer Pirinç (6,9 g)

Karides (17 g)

Patates (2,1 g)

Ispanak (2,8 g)

Protein Bakımından Zengin Meyveler (100 gram baz alınarak hesaplanmıştır):

Kuru İncir (3,8 g)

Kavun (0,6 g)

Çiğ Avokado (1,2 g)

Karpuz (0.62g)

Nektari (0,7 g)

 

 


Yazar

Yazar: Yazar

59 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.