• Yazar

  • 39

  • Mayıs 12, 2020

  • 0

  • 1

Saç Tedavileri


Saç tedavileri dökülen saçlar için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç tedavisi neler için uygulanır diye soracak olursanız saç tedavileri özellikle dökülen saçlarda daha etkilidir. Saç dökülmesi genetiktir. Saç dökülmesi erkeklerde bir hayli daha fazladır kadınlar kadar değildir. Dediğimiz gibi kesinlikle genetiktir.

 

Anneden veya babadan gelen genlerle saç kalitesi, saç teli kalınlığı, saç dökülmesi (DNA) kodlanmıştır. Eğer babada varsa eğer babanın geni baskınsa çocuk yaşlarda başlamaz ama saç dökülmesi ileri yaşlarda görülebilir. Erkeklerde daha çok “adreno genetik saç dökülmesi” görülür. Testosteron hormonunun etkisi ile özellikle ön orta ve tepe bölgesinde saçlarda seyrelme başlar. 17-18 yaşından itibaren genetik dökülme söz konusudur.

Saç tedavilerini kimler görebilir?

Saç tedavilerini saçlar dökülenler ama 100 telden fazla dökülenler görmesi ya da bir doktora baktırması daha iyi olacaktır. Erkekler içinde kadınlar içinde geçerli bir nedendir. 35-40 yaşına kadar aktif bir dökülme olur ve sonrasında sinsi bir incelme olur.

Saç lazeri

Saç lazeri, tedavisinde iki kesin amaç vardır;

  1. Saç lazeri cilt altında sönmeye başlamış kılcal damarları açıp kan akımını harekete geçirir.
  2. Cilt altındaki dokularda rejenarasyon ve iyileşme işlemini hareketlendirir, hızlandırır.

Lazere alınan hastalarda saça rengini veren melanosit hücreleri de tedavi edilir. Bu nedenle kısmi olarak saçların renginde de koyulaşma gözlemlenir. İlerleyen aylarda önemli değişiklikler görülür.

Saç serumu ve lazer kombini

Saç tedavisi olacak hastalara haftada 2 defa 20’şer dakika süren lazer tedavisinden küçük iğnelerle ciltte kanalcıklar açan serum yedirilir. Ardından 20 dakika lazer verilir. Bu sayede hastalarda birinci aydan itibaren hızlı sonuçlar alınır. Tedavi yaklaşık 5-6 ay sürer. Hasta, ilk geldiğinde fotoğrafı çekilir. İkinci aydan sonra bir fotoğraf daha alınır. Geldiği anla yan yana koyar, saçlarda ne kadar kalite artışı, açıklıklarda ne kadar kapanma olmuş, ışıldıyan yerleri ne kadar kapanmış görürüz. Üçüncü aydan itibaren fotoğraflarda gözle görülür bir değişiklik olur. Altıncı ayla birlikte hastanın artık maksimum faydaya çıktığını görülür. Bu kombin tedavi şekli Türkiye’deki yüz güldüren saç tedavi yöntemidir.


Yazar

Yazar: Yazar

59 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.