• Yazar

  • 202

  • Haziran 25, 2019

  • 0

  • 8

Spor Yapmanın Cilde Faydaları


Spor yapmak cilde faydaları aslında oktur çünkü spor yapmak insanın vücudunu dengeler ve sağlığımıza çok iyi gelir. Spor yapmak günlük hayatımızda da olduğu gibi kilo alıp vermemizde çok katkısı vardır. Spor yapmak aslında her insan için yapılması gerekir. Düzenli spor yapılmasa tabi ki daha iyidir ve vücudunuza harika bir enerji ve sağlığınızı korur.

Aslında bu bilgilendirici metinimizde de size spor yapmanın faydalarını sunacağız. Birçok faydası olan spor yapmak insana çok iyi gelir ve kalp rahatsızlığına, Bunama Riskini Azaltır, Kemik Erimesi (Osteoporoz) Riskini Düşürür, Sindirimi Kolaylaştırır, Kanser Riskini Azaltır, Cildi güzelleştirir vb.n birçok örnek vardır. Bu verdiğimiz örnekleri bugün size açıklayacağız tabi ki birçok örnek vardır

  1. Kalp Rahatsızlığı

Egzersiz yapmak yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabeti iyi geldiği için kalp problemleri de bu şekilde olarak azalıyor. Ayrıca egzersiz yapmayanlarda kalp krizi daha ağır oluyor.

  1. Bunama Riskini Azaltır

Birçok araştırmaya göre egzersizin zihin fonksiyonlarını geliştirdiğini, enerjiyi artırdığını böylece de bunama riskini düşürdüğünü gösteriyor. Fiziksel aktivite sağlıklı insanlarda bilişsel fonksiyonları geliştiriyor ve zihinsel bozuklukların önüne geçiyor. Özellikle yeni bir spora başlamak hafıza ve yoğunlaşma gibi öğrenme yetenekleri istediği için daha faydalı.

  1. Kemik Erimesi (Osteoporoz) Riskini Düşürür

Fitness, özellikle ağırlık antrenmanları ve kilo vermek almak için önemlidir tabi ki kemik sağlığı için de önemlidir. Egzersiz osteoporozdan korunmak ve kemik kitlesini ayı seviyede tutmak için yapacağınız en önemli şeylerden biridir. Ağırlık kaldırma, hafif tempolu koşma, merdiven çıkmak, step aerobik, dans ve raket sporları bu konuda en iyileri. Bunlar sayesinde de kilo alıp verebiliriz.

  1. Sindirimi Kolaylaştırır

Egzersiz yapmak abdomenle kasları güçlendirerek, bağırsak kaslarının gıdaları daha kolay parçalamasını, sindirmesi ve sindirim sistemi boyunca bunların daha kolay enzim haline geçmesini sağlıyor. Bu sonuçlara ek olarak kabızlığın da spor yaparak engelleneceğini söyleniliyor. Gün boyunca ara sıra yapılan yürüyüşlerin bile gözle görülür ölçüde yararlı olacağını belirtiliyor.

  1. Kanser Riskini Azaltır

Birçok araştırmacıya göre akciğer, kolon ve meme kanseri risklerinin düzenli egzersiz sayesinde önemli ölçüde azaldığını gösteriyor. Egzersiz kadınlarda östrojen hormonunu azaltarak meme kanseri riskini azaltıyor.

  1. Cildi güzelleştirir

Spor yaparken ilk amacınız iyi görünmekse, cilt sağlığını da isteklendirme ekleyin. Egzersizin cilde giden kan akışını artırdığını belirtiyor. Araştırmalar ayrıca egzersizin DHEA ve DHT gibi testosteron hormonlarının (Erkek hormonu) üretimini kontrol altına aldığını, böylece de akne oluşumunu azalttığını gösteriyor. Ayrıca terlemek de gözenekleri açarak, cildin yağlardan ve kirden arınmasını sağlıyor. Bu sayede cildiniz daha güzel bir şekil ve güzel bir biçim alıyor.


Yazar

Yazar: Yazar

59 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.