• Yazar

 • 70

 • Mart 30, 2020

 • 0

 • 2

Sporla Zayıflamak


Sporla zayıflamak insanın en iyi zayıflama şeklidir spor yapmak insanın vücudunu dengeler ve sağlığımıza çok iyi gelir. Hızlı zayıflamak için de spor yapmamız şarttır diyet yaparak değil sadece spor yapmakta gerekir Spor zayıflamak günlük hayatımızda da olduğu gibi kilo alıp vermemizde çok katkısı vardır. Spor yapmak aslında her insan için yapılması gerekir.

 

 

Düzenli spor yapılması tabi ki daha iyidir ve vücudunuza harika bir enerji sağlar ve sağlığınızı korur. Sporla zayıflamak insana birçok faydası vardır. Spor yapmak insana çok iyi gelir ve kalp rahatsızlığına, Kemik Erimesi (Osteoporoz) Riskini Düşürür, Sindirimi Kolaylaştırır, Kanser Riskini Azaltır, Cildi güzelleştirir vb. birçok örnek vardır.

 

Sporla zayıflamak nasıl zayıflarız?

Sporla zayıflamak için yapılması gereken birçok hareket vardır. Fiziksel hareketler seçmeniz gerekir. Bu bakış açısına göre, bazı sporlar diğerlerinden daha etkilidir. Bu nedenle, herhangi bir mükemmel bir seçim olacaktır.

Kardiyo tarzı egzersizler vücutta kilo vermenize katkı sağlar ve bu sayede vücut sıklaşmaya başlar. Her gün aç karnına 30 dakika koşmak yada yürüyüş yapmak vücutta birçok yağ yakabilir ve sağlıklı bir şeklide kilo kaybı yaşarsınız

 Sporla nasıl kalori yakarız?

 • Yürüyüş: Günde 20 dakika, saatte 300 kcal
 • Koşu: Haftada 2 kere, 45 dakika, saatte 500 – 1000 kcal
 • Yürüyüş: Günde 20 dakika, saatte 300 kcal
 • Su jimnastiği: Haftada 2 kere, 45 dakika, saatte 400 kcal
 • İp atlama: Haftada 4 kere, 10 – 15 dakika, saatte 725 kcal
 • Aerobik: Haftada 2 kere, 45 dakika, saatte 500 kcal
 • Bisiklet: Haftada 2 kere, 90 dakika veya günde 20 dakika, saatte 600 kcal
 • Kondisyon küreği: Haftada 2 kere, 50 dakika, saatte 625 kcal

 

Pilates ya da yoga ile kilo verilir mi?

Bu sporların yağ yakınımda fazla etkisi yoktur. En önemli etken vücuttaki esneklik artışı, psikolojik rahatlama, çalışmayan kas gruplarının çalışması ve vücudun forma girmesidir. Bu anlamda kas kalitesinin artırılması tabii ki sağlıklıdır. Yaşam adına önemli. Power-yoga ya da yoga-fit olmadığı sürece ikisi de yağ yakıcı egzersiz değildir, işin içinde mutlaka kardiyo tarafı da olmalı.

Spor salonu şart mı?

Spor salonu şart değil ama spor salonunda sizinle ilgilenecek bir hoca var yani denetim altında spor yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Spor salonunda yapacağınız hareketleri evde ve dışarda kolaylıkla yapabilirsiniz. Peki nasıl yaparsınız.

Düşük tempolu inişleri ve çıkışları olmayan bir rampa da yürüyüş yapmayın ya da koşmayın çünkü bu sayede kilo verme oranınız düşüktür. Yüksek tempolu inişleri ve çıkışları olan rampa gibi yerlerde yürüyüş yapın ya da koşmanız daha iyi olacaktır. Bu yüzden mümkünse hızlanarak ve yavaşlayarak, 45 dakika-bir saat yürüyüş yapabilirsiniz. Eğer kondisyonunuz yetiyorsa arada beş on dakikalık koşular yapabilirsiniz. Ama parkurda mutlaka yüksek bir rampa ve rampa inişler olması lazım, eğer kalbiniz ve kondisyonunuz uygunsa tabii.

Sporun ideal bir süresi var mı?

İnsan vücudu, yorgunluğu depresyon ya da stres olarak algılar Ve stres oluşmaya başladığı andan itibaren böbrek üstü bezinden bir takını özel hormonlar salgılanarak yağ yakışı durur.

Bu da demek oluyor ki yapacağınız sürenin üzerinde spor yapmayın. Aslında yağ yakmıyorsunuz kendinizi yoruyorsunuz. Başka bir neden de eğer bunu fazla yaparsanız çok sayıda kas kaybına yol açabilir. Bizim ideal ortalamamız sağlıklı bir hayat için yapılan sporun süresini bir saat olarak gösteriyor. Spora adım attığınızdan duşa girdiğiniz an arasında geçen sürenin bir saat olması gerekiyor.

Spora nasıl gitmeliyiz?

Spora nasıl gitmeliyiz diye soracak olursanız spora kesinlikle aç karnına gitmeyiniz çünkü vücut kilo vermesi için enerji gerek enerji içinde protein ağırlıklı yiyecekler yemelisiniz.

Kilo verdikten sonra ne yapmalıyız?

Kilo verdikten sonra sporu sakın bırakmayın yine kilo verip yağları kasa çevrilecek. Haftada bir gün kas yapmak için çalışacaksınız bu seferde kas yapacaksınız ve beslenme düzeyi değişecek

Zayıflarken ek olarak vücut geliştirme sporuyla uğraşılırsa kaliteli sonuçlar alınabilir. Doğal olarak bir miktar kas miktarına ulaşılabilir bu sayede vücudun harcayacağı kalori miktarı da artacaktır ve dolaylı olarak yağ oranında yavaşlama olacaktır.


Yazar

Yazar: Yazar

59 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.