• Yazar

  • 158

  • Haziran 11, 2019

  • 0

  • 4

Vücut Tipine Göre Beslenme


Bazı insanların kilo alıp-vermekte zorluk çektiklerini sık sık görürüz. Eğer sizde diyet yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız yada çok yemek yiyorum ama kilo alamıyorum, kilo veriyorum ama vücudum istediğim şekilde değil diyorsanız vücut tipinize uygun beslenmiyorsunuz demektir. Tabiki sadece beslenmeyle bu işi yapmanız pek mümkün değil beslenmenizin yanında vücut tipinize uygun sporlarla da uğraşmalısınız. Vücut tipinize uygun beslendiğinizde ve bu beslenme programını egzersizlerle desteklediğinizde diğerlerine oranla daha hızlı sonuçlar aldığınızı göreceksiniz.

Her insanın vücudunda biriken yağlar bölgesel olarak farlılık gösterir. Kimi insanlar karın bölgesinden kilo alırken kimi insanlar kalça bölgesinden kilo almaktadır. Kısacası her birimizin sorunlu bölgeleri farklıdır. Çeşitli mucizevi diyet programları ya da şok diyetler sağlıksız olmalarına rağmen sizi istediğiniz kiloya indirse bile verdiğiniz kilolar yağ kütlenizden değil de kas kütlenizden gider. Bu da istenilen bir durum değildir. İstediğiniz vücut şekline girmek ve istediğiniz oranda yağ kütlenizi düşürmek için yapmanız gereken ilk şey vücudunuzun özelliklerine göre vücut tipinizi belirlemek ve ardından vücut tipinize göre beslenme programlarını takip ederek yine vücut tipinize uygun egzersizlerle desteklemektir.

3 ana vücut tipi olduğundan bahsetmiştik, bunlar; endomorf, ektomorf ve mezomorf vücut tipleriydi. Şimdi ise bu vücut tiplerine göre beslenme programlarından ve aldıkları gıdalarda dikkat etmeleri gereken unsurlardan bahsedeceğiz.

Endomorf Vücut Tipine Göre Beslenme:

   Bu vücut tipine sahip insanların metabolizmaları oldukça zayıftır. Metabolizmalarının zayıf olmasından kaynaklanan aşırı kiloluluk hali, obezite ve bunlar gibi bir çok sorunla karşılaşmaları olasıdır. Ödem ihtimali diğer vücut tiplerine oranla daha fazladır. Bundan dolayı tuz alımını sınırlandırmalı ve sık sık sıvı tüketmeleri gerekir. Endomorf vücut tipindekiler için ideal beslenme dağılımı; %25 karbonhidrat, %35 protein ve %40 sağlıklı yağlar şeklindedir. Yemeklerde ve günlük tükettikleri yağlar arasına zeytinyağı ve avakado gibi sağlıklı yağları eklemeli ve diğer yağlara oranla daha ön planda tutmalıdırlar. Ödem atmayı kolaylaştırmak adına su bakımından zengin meyve ve sebzeleri tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Tahıl grubundan ise kepekli tahılları tercih etmelidirler. Yağsız et ve balık metabolizmanızı fazla yormayacağı için sindirimi daha kolay olacaktır. Endomorf vücut tipindekilerin karbonhidratlara karşı ekstra bir duyarlılığı olduğu için unlu mamullerden ve tatlılardan uzak durmaları gerekir. Abur cubur ve işlenmiş gıdalar içlerinde çok fazla katkı maddesi bulundurduğu için metabolizmanızı yorar ve yavaşlatır bundan dolayı onlardan da uzak durulmalıdır.

Ektomorf Vücut Tipine Göre Beslenme:

   Bu vücut tipi genelde ince yapılıdır ve kilo vermekten ziyade kilo almada problem yaşarlar. Zayıf yapılarından dolayı yüksek kaloriye gereksinim duyarlar. Bu kalori ihtiyaçlarını yağlardan karşılamaları onlar için daha kolaydır. Ektomorf vücut tipindekiler için ideal beslenme dağılımı; %55 karbonhidratlar, %25 proteinler, %20 yağlar şeklindedir. Beslenme programınızda sebze-meyvelere(avakado), yağsız et, süt ve yumurtaya yer vermelisiniz. Hergün fındık, badem, cevizden herhangi birinin tüketimi de beslenme programınıza önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Bütün vücut tiplerinde en çok önerilen ve en sağlıklı yağlardan biri olan zeytinyağını salatalarınızda ve yemeklerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ektomorfların yağ yakımı hızlı olduğu için düzenli egzersiz ve aktiviteye sahip ektomorfların günlük 3300-3700 kalori almaları gerekir.

Mezomorf Vücut Tipine Göre Beslenme:

Halk arasında “elma tipli vücut” olarak bilinirler ve genelde obez oldukları düşünülür fakat bu tipteki insanların en büyük dezavantajlarından biri de vücuda alınan yağların çoğunluğunun bel bölgesinde depolanmasıdır. Buna ek olarak mezomorf vücut tipindeyseniz ve kötü bir beslenme alışkanlığınız varsa karın bölgeniz diğer gruplara göre daha kolay iltihaplanabilir. Hepsinin yanında mezomorf vücut tipine sahip kişilerin diğer gruplara nazaran şanslı olduklarını söyleyebiliriz. Çünkü onların istedikleri vücut tipine ulaşmaları ve vücutlarını şekillendirmeleri daha kolaydır. Diyet yaparken çok fazla ince ayrıntılara girmelerine gerek yoktur kısa bir süre içinde sporcu gibi bir vücuda sahip olabilirler.  Mezomorf vücut tipindekiler için ideal beslenme dağılımı; %40 karbonhidratlar, %30 proteinler ve %30 yağlar şeklinde belirlenmiştir. Bu vücut tipine sahipseniz meyve ve sebzeler, yağsız et, az yağlı süt, kuruyemiş, tam tahıllar ve baklagilleri diyet programınıza eklemelisiniz. Ayrıca işlenmiş gıdalardan, gazlı ve şekerli içeceklerden, kızarmış-konserve yiyeceklerden ve rafine edilmiş undan uzak durmanız gerekmektedir.


Yazar

Yazar: Yazar

59 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.